Crossnyt.dk logo

Aars Motocross Klub bliver DMCU klub

En stor del af klubbens medlemmer har ønsket at blive en DMCU klub, og det har klubben taget konsekvensen af. Crossnyt har snakket med kasser Svend Anker om begrundelsen.

- De sidst 3 år er der flere medlemmer, der har spugt os om, vi ikke kunne overveje at blive en DMCU klub.

- Bestyrrelsen tog det så op på en generalforsamling, hvor vi inden skrev, at vi ville stemme om det. Der kom en del til mødet - afstemningen gik med 2 3. dele for at blive en DMCU klub med start 1. januar 2021, fortæller Svend, og der ikke ser nogen dramatik i beslutningen.

- Vi er jo til for medlemmerne og hvis flertallet ønsker at være en DMCU klub, så er det jo det, vi skal være.

- Det har givet lidt snakken mellem os og DMU omkring vores skifte, og de har også ønsket os held og lykke med det. De vil gerne have et møde med os på et tidspunkt, som desværre ikke har været muligt pga. corona, slutter kasseren.

Han ser heller ikke et problem i flere af klubbens medlemmer vil være medlem i både DMU og DMCU, da de ser sig selv som hygge klub med plads til alle.

Screenshot_20201214-154610_Facebook.jpg