Crossnyt.dk logo

Holeshot-titlerne er afgjort efter DM-finalen i Randers

Efter sæsonens sidste DM-afdeling i Randers er årets holeshot-konkurrencer nu afgjort. Der har været tæt kamp om de eftertragtede starter i både 125 cc, MX2 og MX1, og flere af titlerne blev først afgjort i årets sidste afdeling. I 125 cc-klassen sponsoreres holeshot-konkurrencen af Stena Recycling, mens Jegstrup Crosscenter står bag præmierne i MX2 og MX1.

I 125 cc-klassen var Viktor Brunsvig allerede inden Randers med helt fremme med tre holeshots. I Randers blev det Willands Gordon Rohmann, der tog den første holeshot, mens Viktor Brunsvig tog den anden.

Dermed nåede Viktor op på fire holeshots i sæsonen og kunne samtidig sikre sig årets holeshot-titel.

Stillingen:

  1. Viktor Brunsvig – 4 holeshots
  2. Felix Thomsen – 2 holeshots
  3. Sigurd Emil – 2 holeshots
  4. Marius Simonsen – 1 holeshot
  5. Willands Gordon Rohmann – 1 holeshot

I MX2 blev det en spændende afslutning. Jonas Stub og Jacob Madsen gik ind til finalen med tre holeshots hver, men Jonas Stub havde taget den seneste og førte derfor konkurrencen.

I Randers snuppede Jacob Melgaard den første holeshot, mens Lucas Bruhn tog den anden.

Jonas Stub sluttede dermed sæsonen med sine tre holeshots, men da han havde taget den seneste af de tre, kunne han kåres som årets holeshot-vinder foran Jacob Madsen.

Stillingen:

  1. Jonas Stub – 3 holeshots 🏆
  2. Jacob Madsen – 3 holeshots
  3. Lucas Bruhn – 2 holeshots
  4. Jacob Melgaard – 1 holeshot
  5. Magnus Sørensen – 1 holeshot

Også i MX1 blev titlen først afgjort i Randers.

William Klemann gik ind til finalen som førende med tre holeshots, mens Glen Meier havde to. I Randers leverede Glen dog en perfekt afslutning på holeshot-konkurrencen med holeshot i begge heat.

Dermed nåede Glen Meier op på tre holeshots – samme antal som William Klemann. Da Glen havde taget den seneste holeshot, blev det ham, der kunne tage årets holeshot-titel.

Stillingen:

  1. Glen Meier – 3 holeshots 🏆
  2. William Klemann – 3 holeshots
  3. Mathias Gryning – 2 holeshots
  4. Jakob Kjær Nielsen – 1 holeshot

Dermed er årets holeshot-konkurrencer afgjort efter en spændende DM-sæson, hvor flere af titlerne blev afgjort på den allersidste racedag i Randers.

I tilfælde af samme antal holeshots er det køreren, der har taget den seneste holeshot, som vinder konkurrencen.

Unavngivet-705x358 (1).png