På trods af den sparsomme træning viste han skarp form fra start. I kvalifikations heatet blev han en nr. 6. og meldte sig for alvor ind i kampen. I første heat lå han i top 5 fra start, kørte sig helt op som 2’er og formåede at presse de forreste. Trods lidt manglende overskud mod slutningen, holdt han en stærk 5. plads i mål.
Andet heat startede mindre godt med en 15. plads efter første omgang, men Jakob lavede flere solide overhalinger og kørte sig op og lå nr. 7 et stykke tid før han kom forbi og sluttede som nummer 5 – et resultat han var mere end tilfreds med:
– Jeg er virkelig glad for, at jeg tog beslutningen om at komme. Det havde jeg ikke regnet med, og det var fedt at mærke, at der stadig var overskud trods manglende træning. Jakob ligger nu samlet nummer 5 i mesterskabet. Han planlægger en velfortjent pause, inden han vender tilbage til de sidste to DM-afdelinger i Esbjerg og Næstved til efteråret: – Kroppen trænger til en pause. Så nu står den på ro og restitution frem mod efterårets finaler.
Stillingen i MX 2 klassen er spændende med Jakob som nr. 5 med 94 point nr. 4 Frederik Stampe har 96 point og lige efter Jakob 6. pladsen er Mads Vendelbo med 92 point. Lucas Bruhn fører med 132 point Magnus Gregersen er lige efter med 127 og Sebastian Lorenzen 99 point på 3. pladsen.
Pers Photo