For Triumphs TF 450-X var de tynde luftforhold en ny udfordring, men både Mikkel Haarup og Jordon Smith viste fart allerede i kvalifikationen. Haarup satte ottendehurtigste tid.
I første heat fik danskeren ikke den bedste start og passerede første omgang lige uden for top 15. Han arbejdede sig dog hurtigt frem og kørte sig op på 12. pladsen, som han holdt hele vejen til mål.
Andet heat blev endnu mere dramatisk. Haarup måtte rejse sig efter et mindre styrt, men kæmpede sig tilbage og sluttede som nummer 11. Med placeringerne 12-11 blev han samlet nummer 11 på dagen og fastholder samtidig sin 10. plads i mesterskabet.
Mikkel Haarup:
"Det har været en solid weekend her i Colorado. Jeg viste god fart i træningen, og jeg synes egentlig også, at mine starter var gode. Jeg blev bare trukket lidt bagud på langsiden. Alt i alt kan jeg ikke være utilfreds. Vi vil have mere, og det tager vi med videre til næste afdeling."
Jeremy Coker, teamchef:
"Holdet tog endnu et skridt i den rigtige retning i dag. Både Jordon og Mikkel leverede deres bedste kvalifikationer indtil nu. Mikkel var igen meget tæt på en samlet top-10 placering. Jeg er meget stolt af hele teamet, og vi fortsætter arbejdet med at få Triumph helt frem i front."
450MX – Thunder Valley
Jett Lawrence (Honda)
Lucas Coenen (KTM)
Hunter Lawrence (Honda)
11. Mikkel Haarup (Triumph) 12-11
Samlet stilling i 450MX
Jett Lawrence – 138 point
Hunter Lawrence – 130 point
10. Mikkel Haarup – 66 point
Næste afdeling af AMA Pro Motocross køres den 20. juni på High Point Raceway på USA's østkyst. 🇩🇰🏁









