Crossnyt.dk logo

Startliste Herning Supercross

Startlisten til Herning Yamaha Supercross er klar. Kørere fra Skandinavien, resten af europa og USA kommer til Herning.

2                   Florent Richier (F)                              Honda         Tørring MX

3                   Nicolas Aubin (F)                                 Suzuki         RGS Suzuki Schneider Racing

4                   Dominique Thury (D)                         Husqvarna DIGA PROCROSS

5                   Charles Lefrançois (F)                        Suzuki         Kaduuz Racing Suzuki

6                   Julien Lebeau (F)                                 Yamaha      Filten Racing Yamaha

7                   Cédric Soubeyras (F)                          Suzuki         RGS Suzuki Schneider Racing

8                   Fabien Izoird (F)                                  Honda         JØ Honda Racing Team

9                   Ryan Breece (USA)                             Yamaha      Wozniak MX Racing Team

10                 Nick Schmidt (USA)                            Suzuki         Team Castrol Power 1 Suzuki Moto-Base

11                 Kevin Ballenger (F)                             Yamaha      Filten Racing Yamaha

12                 Frederik Goul Jensen (DK)               Kawasaki    Kærsgaards Motorservice

14                 Ricky Renner (USA)                           Yamaha      Filten Racing Yamaha

15                 Jack Brunell (GB)                                Kawasaki    SKmoto Kawasaki Danmark

16                 Magne Klingsheim (N)                      KTM             AMX Racing Team                             

17                 Matt Bayliss (GB)                               Honda         Tørring MX

18                 Kim Sørensen (DK)                             KTM             AMX Racing Team

19                 Hugo Basala (POR)                           KTM             AMX Racing Team       

20                 Carl Ostermann (D)                            Husqvarna DIGA PROCROSS

21                 Mathias Jørgensen (DK)                   KTM             Team HS-Truck/AMX Racing Team

22                 Ashley Greedy (UK)                            Yamaha      Wozniak MX Racing Team              

23                 Ben Nelko (USA)                                 Yamaha      Tørring MX / Kajs MC

24                 Sam Korneliussen (DK)                     Kawasaki    SKmoto Kawasaki Danmark

25                 Marcus-Lee Soper (GB)                     Suzuki         YSS Europe Racing

26                 Håkon Fredriksen (N)                        Yamaha      Yamaha Scandinavia / Bihr Nordic

27                 Emil Berggren (S)                                KTM             KTM Scandinavia / JE68

28                 Fabian Romero (D)                             Kawasaki    YSS Europe Racing

29                 Per Kristian Bakke (N)                       Husqvarna Cross Centret Snellingen

31                 Mathias Tang Christensen (DK)     KTM             Tangbyg WSR                

32                 Max Lausch (D)                                    Suzuki         YSS Europe Racing

33                 Thomas Rasksen (DK)                        KTM             Tangbyg WSR

34                 Elix Ruuth (S)                                        KTM             Team NDMX

sx2019.jpg