Crossnyt.dk logo

Startliste Yamaha SuperCross & Freestyle Show

Startlisten til dette års supercross i jyske Bank Boxen er klar, og med kørere fra intet mindre end 11 forskellige nationer er det en seriøs potent liste af kørere der kommer til Herning.

- Det har været en hård kamp at få dette års startliste sat sammen, men når det er lykkes at få samlet et felt som det vi har i år, så er det alle de sene nattetimer værd. Mike Alessi fra USA er uden tvivl det største navn vi har haft til start, men vi er også ret stolte af, at det er lykkedes at få hans landsmand Justin Starling med, siger løbsansvarlige Niels Bommer og forsætter.

- Vi har holdt fast i en god håndfuld franskmænd, og så er der ellers et godt blandet felt, hvor det er utroligt dejligt, at vi har hele 10 danske kørere som er i stand til at køre med på det plan her, og så er vi samtidigt super glade for at de danske teams er med til at tage imod de mange kørere, siger Niels Bommer inden han kommer med en forsigtig forudsigelse.

- Jeg tør næsten ikke spå om noget med så stærkt et felt, men jeg tror der er fem kørere der kan vinde og det bliver enten en franskmand eller amerikaner. Derudover tror jeg der bliver dansk deltagelse i finalen, slutter Niels Bommer.

Startliste:

3                           Florent Richier (F)                                                  Honda               Tørring MX

4                           Justin Starling (USA)                                             Suzuki                Team Castrol Power 1 Suzuki Moto-Base    

5                           Filip Neugebauer (CZ)                                          KTM                    Team EasyMX Racing 

6                           Boris Maillard (F)                                                    Suzuki                RGS Suzuki Schneider Racing  

7                           Nichlas Bjerregaard (DK)        Yamaha             Yamaha Scandinavia

8                           Mike Alessi (USA)                                                  Honda               JØ Honda Racing   

9                           Kevin Ballanger (F)                                                Yamaha             Filten Racing Yamaha

10                        Adrien Escoffier (F)                                               Honda               Tørring MX

11                        Håkon Fredriksen (N)                                           Yamaha             Wozniak MX Racing Team

12                        Frederik Goul Jensen (DK)    Kawasaki          Kærsgaards Motorservice

14                        Kenneth Kaalund (DK)                                          Yamaha             Yamaha Scandinavia

15                        Calvin Fonvieille (F)                                              KTM                    AMX Racing    

16                        Lukas Imbert (F)                                                      Yamaha             Filten Racing Yamaha

17                        Johan Nyström (S)                                                  Kawasaki          Nyström Racing                         

18                        Kim Sørensen (DK)                                                 KTM                    AMX Racing Team

19                        Runar Sudmann (N)                                               Husqvarna Sudmann MX Racing                                                  

20                        Mathias Gryning (DK)                                           Yamaha             YSR Yamaha Racing Team

21                        Hugo Basaula (P)                                                    KTM                    AMX Racing Team                    

22                        Marcus-Lee Soper (GB)           Yamaha             Wozniak MX Racing Team

23                        Scooter Webster (GB)                                          Kawasaki          Webster Racing

24                        Heikki Geens (B)                                                    KTM                    Team Lindtek Ecomaxx

25                        Frederik Højris (DK)                                              KTM                    Tørring MX

26                        Anthony Bourdon (F)                                            Yamaha             Wozniak MX Racing Team 

27                        Emil Berggren (S)                                                    Husqvarna Husqvarna Scandinavia/Bloms MX

28                        Sam Korneliussen (DK)           KTM                    SKmoto by MXC.de

29                        Max Lausch (D)                                                        Suzuki                Team Lindtek Ecomaxx          

30                        Robin Kappel (F)                                                     Suzuki                RGS Suzuki Schneider Racing

31                        Mathias Tang (DK)                                                  KTM                    Tangbyg-WSR

32                        Martin Holm (S)                                                      KTM                    Speedequipment Racing

33                        Lucas Sandbye Ankjær (DK) Honda               JØ Honda Racing

34                        Marnick Lagrou (B)                                                 KTM                    Team Lindtek Ecomaxx

35                        Marcus Rene Petersen (DK) Yamaha             Westcoast MX Team

36                        Menno Aussems (NL)                                           Honda               Team Lindtek Ecomaxx  

maxresdefault.jpg