Crossnyt.dk logo

MXGP of Türkiye 2025 – Sammendrag

Der var masser af dramatik og vigtige VM-point på spil, da MXGP-feltet indtog Afyon Motor Sport Center til årets 18. afdeling.

MXGP: Herlings tilbage på toppen

Jeffrey Herlings (KTM) måtte tage til takke med 2. pladsen i første heat bag unge Lucas Coenen (KTM), men i andet heat viste hollænderen sin rutine og tog sejren – og dermed sin 111. Grand Prix-sejr i karrieren.

Herlings sagde bagefter:
“Det var virkelig godt, bedre end jeg kunne forvente. Vores bike fungerede fantastisk, så kæmpe cadeau til teamet. Jeg er super glad for at tage GP-sejr nr. 111 – nu handler det om at slutte sæsonen så stærkt som muligt.”

Lucas Coenen, som vandt første heat og sluttede samlet 2’er, var ærgerlig, men positiv:
“Jeg havde chancen i andet heat til sidst, men jeg tog den ikke. Det er racing – jeg lærer stadig og bliver stærkere. Jeg glæder mig til de sidste to runder.”

VM-lederen Romain Febvre (Kawasaki) blev samlet 3’er og bevarer dermed den røde nummerplade. Han sagde:

“Andet heat var bedre. Jeg var i front og troede, jeg kunne vinde GP’et, men Jeffrey kom forbi. Det lykkedes mig at holde Lucas bag mig, så jeg tabte ikke alt for mange point.”

Febvre fører nu VM med 26 point ned til Coenen, inden de sidste to afdelinger i Kina og Australien.

MX2: Längenfelder slår tilbage

I MX2-klassen viste Simon Längenfelder (KTM) kampgejst efter nogle svære weekender. Han blev nr. 3 i første heat, men vandt andet heat efter en intens duel med Kay de Wolf (Husqvarna). Dermed tog tyskeren den samlede sejr og øgede sin VM-føring til 12 point.
“Jeg måtte virkelig kæmpe hårdt i dag, men det føles godt at være tilbage på toppen. Jeg er super glad for sejren og ser frem til Kina,” sagde Längenfelder.

Kay de Wolf, der blev nr. 2 samlet, mente han manglede lidt tid i andet heat:
“Jeg var nok den hurtigste, men jeg løb tør for tid til sidst. Nu gælder det Kina og Australien – jeg kan ikke vente.”

Sacha Coenen (KTM) tog endnu en podieplads som nr. 3 samlet:
“Første heat var super, men i andet lavede jeg en fejl i starten og måtte nøjes med 4. pladsen. Alligevel fedt at stå på podiet igen.”

Stillingen og næste stop

MXGP-top 3 samlet i Tyrkiet: 1. Herlings, 2. L. Coenen, 3. Febvre

 

MX2-top 3 samlet i Tyrkiet: 1. Längenfelder, 2. de Wolf, 3. S. Coenen

HERLINGS-MOTOCROSS-GP-18-TK-2025.jpg